Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

Всеукраїнський радіодиктант національної єдності

Дата: 6 листопада 2021 о 15:44, Оновлено 6 листопада 2021 о 16:41
235 переглядів

9 листопада о 10.00 за Києвом відбудеться наймасовіший флешмоб із популяризації української мови – Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. Подія відбувається 21-й раз у День української мови та писемності й ініційована Українським радіо.
Цьогоріч для нашого закладу участь у написані диктанту має особливості. Вчителі української мови організують його під час дистанційного навчання, максимально залучивши до участі у написанні диктанту учнів.

Автором та читцем Радіодиктанту-2021 є відомий письменник Юрій Андрухович. У написанні диктанту беруть участь представники найрізноманітніших професій, відомі спортсмени, актори, бізнесмен та політики, а втім, найактивнішими учасниками флешмобу традиційно є школярі та освітяни. Українське радіо щороку розсилає понад 17 тисяч листів-запрошень усім школам України.

Учні не лише слідкують за орфографією та пунктуацією, а важливий сам текст

Останнім часом ми орієнтуємося на перевірку знань у вигляді тестів: це, звісно, ЗНО в 11 класі, і чомусь перестає бути актуальним диктант. Він досі є контрольною одиницею, ми пишемо диктанти в 5, 6, 7, 8 і 9 класах, питання диктанту знімається, здебільшого, у старших класах.

Але диктант потрібен. Оскільки те, що діти вибирають як правильну відповідь під час ЗНО, – це ще не про формулювання думки, не про висловлення. У результаті, великі питання виникають під час підготовки, коли діти вчаться писати власні висловлення у вигляді обґрунтованого есе.ереважно на уроках української мови.

Звісно, “а”, “б”, “в”, короткі фрази, максимум речення, які є в тестах, не є інструментом для мисленнєвої діяльності, тому що потрібно формулювати думку українською для того, щоби потім її передати українською. Під час написання диктанту актуалізується думання, діти не тільки слідкують за орфографією, пунктуацію, а їм ще дуже важливий сам текст.

Теми диктантів для середньої школи

Важливий зміст диктанту, не тільки наявність орфографічних чи пунктуаційних моментів, які мають бути згідно з темою в тексті диктанту, але й до того, про що він. Коли діти захоплюються змістом, вони можуть відволікатися навіть від правил, але вони в захваті від того, що цю думку й цей фрагмент написали.

До прикладу, візьмемо уривки із художніх текстів Григора Тютюнника, Євгена Гуцала, Валерія Шевчука. І хоч це доволі складні за структурою й синтаксично речення, це прекрасні думки.

Або класичний уривок із “Роксолани” Павла Загребельного “про лелек”, усі вже писали й переписали декілька разів цей текст диктанту. Для укладачів [національних] диктантів щорічно, мабуть, велика відповідальність не тільки укласти грамотно диктант для того, щоби люди в середньому змогли впоратися з ним, а й обрати смислово цікавий контент.

Диктант у прямому ефірі – це меседж

Дорослі люди, які беруть участь у диктанті, не мають особливої підготовки до цього формату, але диктант – це меседж. Навіть факт, що диктант звучить у прямому ефірі, о певній годині й усі разом сідають його писати, складає враження, що ми читаємо спільну молитву.

Тут, власне, навіть уже не йдеться про те, щоби грамотно чи неграмотно ми написали, а хочеться, дійсно, в унісон з усіма продумати й надіслати в космос українською мовою єдиний національний меседж. Тому подібні флешмоби надзвичайно потрібні. Це про мислення, про думки, які одним словом, одним реченням, як це буває в тестах, не висловиш.

Важливо, щоби на рівні тексту була завершена позиція або думка. Писавши диктант перші рази, ми змагалися, хотіли бути найкращими, бути серед переможців. Я пам’ятаю хвилювання вчителів, які теж долучаються й пишуть, потім втішені, якщо не припустилися помилок, але чим далі, тим більше помічаю, що це переростає не в змагання, а стає доброю традицією: разом долучитися до написання диктанту.

Не так важливо, коли ти перевіряєш текст на сайті Українського Радіо й помічаєш помилки в роботах дітей чи навіть у власній – це не змагання, а об’єднувальний акт. Мова є першим інструментом для того, щоби це зробити. Це чи не єдиний захід, мабуть, в Україні, у якому велику роль відіграє мова. І навколо неї ми збираємось і пишемо.

Диктант – гарна діагностика засвоєння матеріалу

У старших класах диктанти – не дуже поширена практика, тому що більший акцент робиться на творах, есе, підготовці до ЗНО. Але до 9 класу включно, диктант – актуальна форма роботи, яка насамперед є діагностичною, тобто показує, наскільки дитина добре знає орфографію та пунктуацію, наскільки добре в неї розвинуті мовна інтуїція і грамотність.

Ми знаємо, що є люди, які інтуїтивно розставляють розділові знаки, і є ті, що користуються правилами. Є спільні форми, коли обидва варіанти працюють. Насамперед саме читання цьому сприймає, але диктант є хорошим показником, діагностикою, і після його написання й учитель, й учень можуть зробити висновок, над чим варто працювати.

Диктант – спосіб зосередження на аспектах грамотності

Тести важливі, але практична цінність диктантів незамінна, оскільки зараз багато дітей вважають, що писати рукою – марна витрата часу, це важко, цього не хочеться. Чимало не дуже позитивних коментарів чую на уроці щодо письмових робіт, але психологи довели, що саме писання рукою вибудовує зовсім інші нейронні зв’язки. Запам’ятовується матеріал краще, а через написання тексту саме рукою навичка краще відпрацьовується.

Звісно, є форми роботи, коли діти висловлюють свою думку в письмовій формі, наводять аргументи, приклади або пишуть есе чи твори. Але в цей момент учні не завжди контролюють, наскільки грамотно висловлються. Диктант – спосіб зосередження на аспектах грамотності й, на мою думку, він є хорошим тренажером.

Радіодиктант звучатиме по всій країні на хвилях Українського радіо та Радіо Культура. А також транслюватиметься на:

Час для надсилання готового тексту – астрономічна доба. Текст диктанту оприлюднять на сайті Українського радіо 11 листопада об 11:00. Роботи прийматимуть онлайн та офлайн.

Паперового листа потрібно надіслати на адресу: м. Київ, вул. Хрещатик, 26, 01001. Важливо, щоби на грифі була позначена дата не пізніше 10 листопада.

Онлайн свою роботу можна надіслати на скриньку rd@ukr.radio. Після оприлюднення диктанту електронні листи не прийматимуть. Для зручності організатори підготували електронну форму для отримання робіт, щоби можна було надіслати диктант за допомогою будь-якого гаджета. Її оприлюднять на сайті ukr.radio 9 листопада.

Усі надіслані роботи перевірить спеціальна фахова комісія. Роботи, написані без помилок, отримають подарунки від партнерів проєкту. Результати оголосять упродовж 1–2 місяців, залежно від кількості отриманих листів.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.